Zálesácké rady
Zálesácké rady
Pravidelnost - Se svojí partou se scházejte pravidelně. Stačí jednou týdně. Určete si jeden den v týdnu a ten dodržujte.
Indiánský běh - Je dobrý na překonání větších vzdáleností. Střídáte přibližně 50 kroků chůze a 50 kroků běhu.
Batoh - Pro každý vandr nebo jen jednodenní výlet je dobrý batoh na záda. Batoh musí na zádech sedět!
Odpadky - Do otevřeného ohně neházejte odpadky. Odporuje to nejen vandrovnických zásadám, ale také většina z nich při spalování páchne.
Turisticky značené cesty - Vždy se důsledně držte turistických značek. Povedou vás spolehlivě k cíli. Nikdy z ní nescházejte, mohli byste snadno zabloudit!
Pitná voda - Nikdy nepijte vodu, o které určitě nevíte, že je pitná! Na hrušky, třešně, a švestky nikdy nepijte vodu.
Nůž - patří k výbavě každého zálesáka. učte se s ním správně zacházet od dospělých. Nikdy s ním nevrhejte a nebodejte do země. Dobrý nůž by měl být co nejjednodušší s kvalitní ocelovou čepelí. Nůž držte od sebe a špičkou dolů. Nožem řežte vždy od sebe, od těla. Pozor na suky a zatlučené hřebíky.
Sekerka - nástroj zálesáka. Musí být dobře naostřená, pevně usazená na topůrku a zaklíněná. Nenechte ji ležet na zemi. Uchovávejte ji v pouzdře. Kmen stromu osekávejte ve směru větví a vždy stůjte na druhé straně osekávaného kmenu.
Pilka - pomocník zálesáka. Musí být dobře nabroušená a usazená v rukojeti. Mažte ji olejem, aby nezrezivěla. Po návratu z vandru ji uvolněte a pověste na stěnu. Na vandru ji mějte v pouzdře a noste ji zubany dolů.
Krabička poslední záchrany - KPZ - Plechová krabička: kousek svíčky, sirky a škrtátko, jehlu a nit, tužku a papír, 2 knoflíky, napínáčky, poštovní známku, lísteček s telefonními čísly, náplast.