Romantickými skalami a tichými lesy za trpaslíky
Romantickými skalami a tichými lesy za trpaslíky
* Falkenštejn - Rynartice - Pavlínino údolí
Jetřichovice - (Falkenštejn) - Haťový důl - Pod Suchým vrchem - Rynartice - Pavlínino údolí - Jetřichovic
Výchozí bod: Jetřichovice
Časový plán: 4 hodiny (14 km)
Náročnost: s výjimkou výstupu na Felkenštejn (lze vynechat) lehká túra, vedoucí převážně po značených turistických cestách; táhlý výstup pod vrchol Suchého vrchu, jinak se jde většinou po rovině nebo z kopce. Pozor: případný výstup na vrcholové skalisko Falkenštejna (t.č. neznačen a bez umělého zajištění) vyžaduje maximální opatrnost a v dolní části také obratnost! S batohem a za mokra velmi nebezpečné!
Možnosti občerstvení: restaurace a penzióny v Rynarticích a Jetřichovicích
Pozoruhodnosti:
* skalní hrad Falkenštejn - z vrcholu se nabízí krásný výhled především na sousední Havraní skálu, ale také do vzdálenějšího okolí. Z půvoního hradu se zachovaly jen prostory tesané ve skále, tj. hlavní komnata s okenním výklenkem, kaple a dnes již zčásti zasypaná cisterna
* Haťový důl - dostal své jméno podle někdejších hatí, v současnosti nahrazených štěrkem a asfaltem
* Trpasličí skála - pískovcový masív nad výraznou roklí, v němž jsou vytesány barevné reliéfy trpaslíků s letopočtem 1882 a monogramem EV, podle autorů otce a syna Vatterových, kteří sem tyto figurky vytesali
* Pavlínino údolí - romantické lesnaté a místy skalnaté údolí říčky Chřibské Kamenice
Zdroj:
Nakladatelství Kletr; www.kletr.cz
Pozoruhodnosti na trase
Trpaslíčí jeskyně
Nenáročný výstup do stráně, kde je ve skále vytesaná Sněhurka a sedm trpaslíků. Toto pohádkové místo se nachází nedaleko silnice z Rynartic do Jetřichovic. Roku 1833 sochař Ernest Wahr vytesal tyto postavičky do skal uprostřed lesů. Najít je všechny je celkem zábavná hra. Že objevíte všech 7 trpaslíků nezaručujeme. I když jsou trpaslíci nedaleko od sebe a jsou barevní, zjeví se vám vždy, když to nejméně čekáte. Určitě je najdete všechny, ale dá to zabrat.
Pavlínino údolí
Romantické lesnaté a místy skalnaté údolí říčky Chřibské Kamenice.
Skalní hrad Falkenštejn
Zbytky skalního hradu naleznete kousek od Jetřichovic. Zachovala se jen síň vytesaná do skály s okenním výklenkem a kapličkou. Z vrcholu se Vám naskytne široký výhled do okolí na Havraní skálu, Růžovský vrch i vzdálenější Děčínský Sněžník.
Hrad vznikl pravděpodobně ke konci 13. století a sloužil jak k ochraně obchodní cesty tzv. "České cesty" do Lužice, tak měl i úlohu správní, díky kolonizační činnosti tehdejších majitelů, rodu Michalovců. V průběhu let vystřídal hrad několik majitelů, kteří nadále podnikali loupežné výpravy do bohaté Lužice. Během držení rodem Vartenberků se v loupežných výpravách pokračovalo. Hrad hrál důležitou úlohu ve sporu Vartenberků s Lužicí. Šestiměští drželi posádku hradu v olbležení, když Pražané dobývali Děčína. Hradu nebylo možné dobít a tak legenda "O bílém jelenu" vypráví o léčce díky níž byl hrad dobit:
V dávných dobách správce hradu se svoji dcerou Zdislavou na hradě Falkeštejn žil. Velitel stráží jež posádce hradu velel , tajně na Zdislavu myslel, jako i mladý zbrojnoš jménem Hynek, který byl její krásou uchvácen. Jednoho dne loupežníci velitele posádky zajali, oběšením pohrozili a za úplatu přemluvili, aby hrad Falkenštejn do jejich rukou padl. Velitel stráží, zkrvavený v tváři do hradu se vrátil. Hradní pán jeho příběhu uvěřil, netušíc ho jeho statečnosti penězi odměnil. Úlisný velitel kul pikle delší dobu až jednoho dne, hradního pána k oknu nalákal, pod záminkou, že bílého jelena pod hradem spatřil. Jak se pán k oknu přiblížil, velitel stráží za nohy ho popadl z hradeb do hlubokých roklí svržen byl. Velitel pak Zdislavu uchopil, smrtí ji pohrozil, běžel poté loupežníky do hradu vpustit, naštěstí jeho podlé počínání statečný Hynek zpozoroval, velitele i loupežníky svoji silou zamordoval. Majitelé hradu Hynka správocvání hradu pověřili a jeho ženou Zdislava se stala. Dnes se jen zbytky skalního hradu zachovali.
Základní informace:
Lokalita: severovýchodně od Jetřichovic
Přístupnost: Cesta k hradu je obtížnějšího rázu. Celoročně volně přístupný
Haťový důl
ostal své jméno podle někdejších hatí, v současnosti nahrazených štěrkem a asfaltem