Kryštofovo Údolí má jediný vesnický orloj u nás
V Kryštofově Údolí se skrývá jediný vesnický orloj u nás.
Z trafostanice
Unikátní časomíru mají v Kryštofově Údolí u Liberce. Z bývalé trafostanice vznikl jediný vesnický orloj u nás. A není to jediná atrakce, která láká k návštěvě této mimořádně malebné vsi plné roubených chalup. Dalšími jsou Muzeum betlémů, kamenný železniční viadukt nebo místní kostel.
Když Praha, tak my také
Nápad na využití chátrající transformátorové stanice se zrodil v hlavě místního patriota a sběratele betlémů Martina Chaloupky. Dlouho si říkal, proč by u nich nemohli mít orloj, nemusí všechno "slíznout" jen Praha.
Spolu s dalšími nadšenci se pustili do díla, jehož výsledek u nás nemá obdoby. Trafačka stojí u silnice naproti kostelu a orloj tak vytváří zvláštní protipól církevní stavbě.
Je hezký i bez astrolábu
Pan Chaloupka začal svůj nápad realizovat v roce 2006 poté, co trafačku koupil od obce. O dva roky později získal dotaci od krajského úřadu a pořídil za ni odbíjecí stroj se dvěma zvony.
Každou celou hodinu se otevírají dvířka a jako na proslulém pražském orloji začíná vyřezávané dřevěné defilé. V okénkách se ukáže 22 postav. Z 15 pohyblivých figur je 12 apoštolů a tři postavy na reliéfu. Těsně pod stříškou jsou na rozích dvě sochy, na jednom patron obce svatý Kryštof, proti němu pak stojí svatá Barbora, patronka havířů.
Orloj to ale není v pravém slova smyslu, chybí mu astroláb.
Přehlídku zahajuje figura nesvatá, na roh zatroubí ponocný. Na spodním reliéfu pod ponocným uvidíte první ranní činnost hospodáře na vsi – krmení dobytka. Na jižní straně stanice jsou sluneční hodiny.
Orloj uvedli v život místní řemeslníci a umělci. Mechanická část je z dílny Františka a Petra Budákových z nedalekého Machnína, Jiří Otmar vyrobil pohybovou mechaniku. To je neviditelná část orloje, figurální zhotovil liberecký řezbář Václav Plechatý.
Každou čtvrthodinu je slyšet zarachocení převodů a úder zvonu. Čas je tu neúprosně přesný, mechanismus řídí satelit.
Figury mají i své patrony, Jiřina Bohdalová si vzala pod ochranná křídla krávu, Jiří Lábus selku, moderátorka ČT Marcela Augustová slepici. Dalšími jsou Martin Dejdar, Marek Eben, regionální politici a podnikatelé.
Orloj běží od 8 do 22 hodin, prý se uvažuje i o zvonkohře.
Hned vedle orloje zve k návštěvě prodejna keramiky. Vybírat můžete z výrobků z hlíny vypalovaných ve veselých barvách a rozličných tvarech, od užitné keramiky po drobnou dárkovou.
Betlémy jen o víkendu
Dříve lákalo Kryštofovo Údolí hlavně na muzeum betlémů. Láká i dnes, ale jen o víkendech. Ani o prázdninách nebyla expozice otevřená denně.
V hostinci U Kryštofa je i proslulý, 16 metrů dlouhý, venkovní Jírův betlém. Do plenéru ho vynášejí jen o vánočních svátcích, z obavy, aby nepadl do rukou vandalům.
Sbírka muzea čítá na 20 betlémů nebo jejich části, jsou zde pohyblivé, dřevěné i keramické.
Nad muzeem je kostelík svatého Kryštofa z roku 1683 s nádhernou vnitřní výzdobou.
Od roubenek k Novinskému viaduktu
Od začátku obce na její konec jsou to asi dva kilometry, zpočátku mírně, posléze znatelně stoupajícího terénu.
Neširoké údolí lemují roubenky, to je pastva pro oči. Štíty jsou obložené břidlicí, jiné jsou porostlé popínavou vegetací.
Je tu i několik hospod a penzionů, většinou stylově zařízených. I tady se ale podepsal propad turistického zájmu, ne všechny, inzerované na několika informačních tabulích, mají otevřeno.
Dominantou údolí je v jeho závěru zakřivený Novinský viadukt, 230 metrů dlouhý kamenný most se 14 oblouky ve výši 30 metrů na trati z Liberce do České Lípy.
Malý viadukt o pár set metrů níže je s 10 oblouky, délkou 127 m a výškou 17 m skromnější.
Cihlové nádraží v Kryštofově Údolí i v další zastávce Novinách, místní části Kryštofova Údolí, pamatuje Rakousko-Uhersko. Na trati je i další pozoruhodná technická památka, Ještědský tunel dlouhý 815 metrů.
Orloje v Čechách
Pražský a olomoucký orloj spolu s kryštofským jedinými u nás. V Litomyšli mají hodiny s astrolábem na radniční věži, chybějí ale figury.
Další, velmi neobvyklý, je nově k vidění v Žatci. Je součástí připravovaného Chrámu piva, místo apoštolů defilují hrací karty, motivem je dočesná chmele.
Soukromý orloj si vyřezal a na zeď domu zavěsil pan Jakub Šimon z Ohníče u Bíliny, najdete zde zvěrokruh i figurky, vše poháněno tužkovou baterií a motorkem z ostřikovače.
V Brně v říjnu odhalí unikátní žulový orloj, jehož hodinový stroj bude vypouštět v určitou hodinu skleněné kuličky jako vzpomínku na dobývání města Švédy.
Již dlouho se mluví o stavbě orloje v Jihlavě a Ostravě, realizaci ale zbrzdil nedostatek financí.
Zdroj: cestovani.idnes.cz